Danes je 29.3.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Davčna obravnava ob prehodu na MSRP oziroma SRS (2006)

24.5.2006, Vir: DURSČas branja: 11 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4200-117/2006, 24. 5. 2006

"Rezervacije pri prehodu na novi način računovodenja (12. 1. 2007)

V zvezi z vprašanji davčnih zavezancev, kakšne bodo davčne posledice pri pravnih osebah ob prehodu na nove Slovenske računovodske standarde – SRS (2006) oziroma na Mednarodne standarde računovodskega poročanja – MSRP, v nadaljevanju pojasnjujemo:

Davčno obravnavo ob prehodu na MSRP oziroma SRS (2006) ureja 14. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 108/05; v nadaljevanju: ZDDPO-1B), ki je prehodna določba tega zakona. Navedeni člen določa, da se pri ugotavljanju davčne osnove oziroma priznavanju prihodkov in odhodkov zneski, ki pomenijo razlike (glede na posamezni primer zaradi odprave, vrednotenja sredstev in obveznosti) zaradi spremenjenega načina sestavljanja računovodskih poročil, pri prehodih, določenih z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, oziroma z drugim zakonom, ki določa prehod na spremenjeni način sestavljanja računovodskih poročil, vključijo v davčno osnovo, razen zneskov za razlike, ki se pri teh prehodih izkazujejo na prevrednotovalnem popravku kapitala. Prevrednotovalni popravki kapitala v SRS iz leta 2001 (SRS 2002) so enakovredni presežkom iz prevrednotenja po SRS (2006) in MSRP. To pomeni, da se pri prehodu v skladu s 14. členom ZDDPO-1B ne obdavčijo razlike, ki se izkazujejo na presežku iz prevrednotenja.

Pri prehodih na novo računovodsko usmeritev uporabi v skladu z MSRP oziroma SRS (2006) zavezanec novo usmeritev tako, kakor da bi jo vedno uporabljal, zato preračuna sredstva in obveznosti (glede na posamezni primer zaradi odprave, pripoznanja, prevrednotenja in prerazvrstitev sredstev in obveznosti), pri katerih se spremeni računovodska usmeritev (uporaba usmeritve za nazaj). Nekatere izjeme od obvezne uporabe za nazaj so določene v 15. točki Uvoda v SRS (2006). Ker razlike izhajajo iz poslovnih dogodkov in transakcij pred dnem prehoda na MSRP oziroma SRS (2006), se učinki izkažejo na prenesenem poslovnem izidu (po določbah MSRP na zadržanem dobičku) oziroma v drugi postavki kapitala (praviloma na presežku iz prevrednotenja). Razlike, ki se izkažejo na prenesenem poslovnem izidu, se vključijo v davčno